Obserwatorzy

sobota, 25 sierpnia 2012

Zabytkowe kościoły Zielonej Góry

 Kościół M.B.Częstochowskiej..Budowla na planie krzyża tzw.szachulcowa powstała w latach 1746-48 jako Zbór Protestancki przejęty póżniej przez katolików.Przed każda mszą odsłaniany jest obraz M.B. Częstochowskiej, identyczny jak w sanktuarium na Jasnej Górze

 Tenże kościół widoczny od ul.Mariackiej. Kiedyś z boku kościoła było małe targowisko,tam biegałyśmy po owoce  i nie tylko.
Bardzo piękne jest wnętrze kościoła:
Lubię stare, zabytkowe kościoły.Zaglądam do nich aby podziwiać architekturę,malowidła,freski,witraże.Są niepowtarzalne i świadczą o wielkim  talencie ludzi-twórców tych dzieł sztuki.Jest w tych wnętrzach dostojeństwo i spokój pozwalający sie skupić,pomyśleć,podumać.Nie chodzę na msze,nie lubię pośredników i dlatego,kiedy czuję potrzebę kontaktu duchowego idę do kościoła wtedy,gdy jest pusty.
Zielona góra ma kilka takich przepięknych przybytków wiary.

Konkatedra Św.Jadwigi


:


Budowa  ukończona w 1294 roku.

Kościół Najświętszego Zbawiciela:


Zbudowany w 1914 roku na rzucie prostokąta jako Zbór protestancki,przejęty w 1946 r. przez katolikó.Może pomiescic 2.000 wiernych. Koścół  N.Maryi Królowej Polski.Budowla ceglana,salowa,1866rok


Kościół grecko-katolicki
Kościół Ewangelicko-Augsburski r.1909
Kapliczka Na Winnicy zbudowana po 1314 roku jako votum za opiekę w czasie epidemii dżumy,wzniesiona przez tych,którzy przeżyli.Na tym zamyka się lista kosciołów zabytkowych w Z.G. Reszta świątyń powstała już po roku 1980 i niewiele ma współnego ze sztuką i pięknem,ze złotym cielcem i arogancją wznoszących-owszem.Chcę pokazć tu jeszcze dwa kościoły.
Kościół Miłosierdzia Bożego budowano ponoć 20 lat. Tu brali ślub K.i I. Niestety na dłuższą metę miłosierdzia nie stało i małżeństwo nie przetrwało próby czasu i przeciwieństw losu.Nie wiem dlaczego ale ta dziwaczna budowla kojarzy mi się z fragmentem petrochemii płockiej widzianym gdzieś w prasie.Brzydota wręcz poraża.Nie dociekałam nawet pod czyim wezwaniem wzniesiono to monstrum.

2 komentarze:

  1. Świetny post! Superczyński! Bardzo ciekawy, fajne zdjęcia. Wcale się nie dziwię, że takie posty przyciągają pokaźną publikę:) Kiedy go czytałam, pięć osób robiło to równocześnie ze mną - fiu, fiu, fiu!

    OdpowiedzUsuń
  2. No,ma się to PIORO!!!!!!!HEHEHEEEEE

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...