Obserwatorzy

niedziela, 9 marca 2014

Biała Synagoga

Jak się rzekło Sejny zamieszkiwały różne narodowości a co za tym idzie rózne wyznania.Procentowo najliczniejszą grupę stanowili Żydzi.Około 1788 stanęła drewniana synagoga aby w 1885 ustąpić miejsca już murowanej.
Biała Synagoga i przylegająca do niej jesziwa(szkoła).
Dzieje synagogi  jak wielu innych świątyń nie tylko żydowskich bogate w wydarzenia tragiczne.Kiedy zabrakło Żydów i w kraju zapanował jedynie słuszny ustrój w Synagodze znalazły się magazyny,mi.nawozów sztucznych.Niszczała całe lata,do ruiny dołożyli się mieszkańcy,bo co nie nasze to wraże.a żydowskie szczególnie. Przetrwała i doczekała się renowacji chociaż potrzebne są kolejne.Jest piękna.
Niestety nie dało się wejść,żle wybraliśmy porę.Ale mam parę fotek z poprzednich odwiedzin:

Fragmenty wnętrza.Niezmiennie zachwyca mnie menora.Ilekroć tu zaglądam długo stoję wyobrażając sobie obrzędy,których była świadkiem.
Obecnie odbywają się tu wernisaże,wystawy,koncerty,można kupić wydawnictwa,przewodniki,pocztówki dotyczące dziejów i współczesności Synagogi.
Obok-jesziwa:
Pobierali tu nauki chłopcy żydowscy. Pierwotnie w kolorze niebiesko- białym( synagoga w białym).
Kiedy nastały czasy żydowskiej martyrologii i ona zmieniła swój charakter.Po wojnie,w PRL była tam fabryka papuci.dlatego do dziś potocznie nazywana jest papuciarnią.
Przylegała do niej(po schodkach) poczta.Obecnie mieści się tu Dom Pogranicza-Ośrodek Sztuk,Kultur,Narodów.
Tu można poznać historię Sejn i ludzi .Są ekspozycje stałe i dotyczące aktualnych wydarzeń.Warto zajrzeć .SEJNEŃSKIE POMNIKI;


 Pomnik Powstania Sejneńskiego z 1919 r. W 80-ta rocznicę przyłączenia Sejn do Polski(1999)
 Pomnik Zwycięstwa lub Wdzięczności w latach 80 przemianowany na Pomnik Matki Polki. Relikt PRL
 Tu był cmentarz  żydowski

 Muzeum Ziemi Sejneńskiej
Szpital- pierwszy w kraju,który nie zawahał się zmienić swoje struktury tak,że stał się placówką zarabiającą na siebie,nie strajkującą,zapewniającą godziwe zarobki personelowi. Ale wspominam o nim także dlatego,że kiedyś,kiedy był jeszcze mizernym szpitaliną,szarym i obśrupanym z wierzchu i w środku zabawiłam w nim krótką chwilę. Na tyle jednak długą,że w czasie zimy stulecia pewien chirurg niesłusznie pozbawił mnie wyrostka ,który to wrostek już po likwidacji okazał się najzdrowszym wyrostkiem świata! W nagrodę za tę krzywdę otrzymałam tzw.szew kosmetyczny ale co mi po nim.Dziś wystąpiłabym o pokrycie strat moralnych  i uszczerbku na zdrowiu ale wtedy byłam szczęśliwa ,że z życiem uszłam! Jak wspomniałam,zima stulecia była,szpitalowi skończył się opał,w łazience wisiały metrowe sople,kołderki cienkie jak listki.....

8 komentarzy:

 1. Piękne miejsce ... przydałaby sie renowacja zabytku ....

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak,te stare miejsca mają klimat jedyny,niepowtarzalny i niestety ginący.A renowacja,coż,zawsze są pilniejsze dziury do łatania.Szkoda,bo stary świat odchodzi bezpowrotnie.....

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. W dodatku wycinano ten wyrostek w znieczuleniu miejscowym, sam moment wycięcia był tak bolący,że gdyby nie pasy i "głupi Jaś' opuściłabym stół z otwartym brzuchem.W dodatku to zimno,brrrrr. No ale nie takie zdarzają się cuda naszym lekarzom!

   Usuń
 4. oj to miałaś przygodę z tym wyrostkiem!
  A Sejny śliczne, byłam tam jak byłam mała, więc niewiele pamiętam - muszę więc wrócić koniecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego do dziś unikam kontaktów z lekarzami o szpitalu nie mówiąc.Sejny przypominają mi Tykocin,też małe, pożydowskie miasteczko.Kiedyś byłam swiadkiem,jak grupa Żydów z Niemiec odmawiała kadisz przy synagodze- coś czego nie da się opisać, przejmujące, nie do zapomnienia.

   Usuń
 5. Ciekawa jest historia niektórych miejsć...
  k
  Kiedyś slużyły czmuś innemu, teraz jest co innego...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zawsze umiemy tę historię uszanować.Dla mnie cmentarze i świątynie ,opuszczone chałupy,,ruiny są żródłem wiedzy o ludziach i ich czasach,lubię je odwiedzać , zaglądać w zakamarki wyobrażać sobie jak było wtedy,gdy żyli.
   Sejny mają wiele takich miejsc zapraszających do refleksji.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...