Obserwatorzy

piątek, 25 lipca 2014

15 lat z Aukso

Aukso to Orkiestra Kameralna Miasta Tychy.Od 15 lat w lipcu przybywa na suwalszczyznę z cyklem koncertów Letnia Akademia Aukso. Pierwszy koncert odbył się 15 lat temu w klasztorze na Wigrach.
Dzisiejszy koncert był w sali Suwalskiego Ośrodka Kultury. Jubileusz zbiegł się z czwartą już rocznicą tragicznej śmierci nieodżałowanej pamięci J. Gajewskiego,prezydenta Suwałk,który otworzył miastu drzwi do kultury.
Rozpoczął koncertem f-moll Chopina Janusz Olejniczak. Perfekcjonista,znakomity wykonawca ,trochę było nudnawo,choć wiadomo,że Chopin to Chopin.
Potem koncert na wiolonczelę  Panufnika,grał solista Bauer. Panufnik dla mnie jak Penderecki,dużo hałasu,mało muzyki , nie do strawienia.
Ale koniec był niezwykły. W koncercie na fortepian,skrzypce i wiolonczelę C-dur Beethowena wystąpiła trójka młodych muzyków,dwaj panowie i dziewczyna. Dziewczyna ,Aleksandra Świgut, z wyglądu 18 latka,drobna delikatna dała popis wspaniałej gry podobnie jak jej koledzy. Stary,poczciwy Beethowen zabrzmiał świeżo i pięknie a widownia długo biła brawa,....


Nie ma nagrania dzisiejszego koncertu ale ten ubiegłoroczny,na otwarcie SOK-u był równie świetny.

4 komentarze:

 1. dla mnie chopin nigdy nie jest nudny. nie mówiąc o bethowenie.
  gorąco pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię Chopina ale nie zawsze odpowiada mi wykonanie.
  Pozdrawiamy z Kocią z roztapiających się Suwałk.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że jednakowoż klasyka w wydaniu koncertowym, w wersji live, zawsze "sprzeda się" dobrze. I meloman, i słuchacz odświętny wyniosą z takiej imprezy fajne wrażenia, bo muzyka w sali koncertowej zupełnie inaczej wpada do ucha, niż ta z płyty.
  Pees. Na Stańce z Aukso też byłam, z jakie 5, 6 lat temu - wspominam bardzo miło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cholera,pisze po raz trzeci ,jak i teraz mi zeżre to chyba pęknę. Koncert był piękny,ale wolałabym Chopina w młodszym wykonaniu,Panufnika wcale a Beethowena w takim wykonaniu mogłabym słuchac bez końca. Stańki fanem jestem dozgonnym!

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...