Kiedy pogoda i covid nie zachęcają do podróży czy spacerów zawsze można sięgnąć do wspomnień wspartych fotkami, miłych chwil spędzanych w pięknych lub ciekawych miejscach. Ja ruszam na spacer po Sejnach.
Sejny- miasto powiatowe w północno-wschodniej części woj. podlaskiego w powiecie sejneńskim. Położone na Pojezierzu Wschodnio -suwalskim nad rzeką Marychą. Sejny liczą 5260 mieszkańców i są najmniejszym miastem powiatowym w Polsce. Tyle Wikipedia.
Sejny były miastem wielokulturowym- Polacy, Litwini,filiponi, prawosłani, Żydzi , ewangelicy a nawet kilku mahometan (Tatarów). U szczytu głównej ulicy króluje Bazylika Minor
Bazylika Minor p.w Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny-figura łaskami słynąca od 1602 roku patronuje i ochrania ziemię sejneńską. Budowa Bazyliki zamyka się w latach 1610-1632, kiedy to dokonano jej poświęcenia.Bazylika wybudowana z cegły w stylu baroku wileńskiego o wątku nowożytnym. Jest obok kościoła w Różanymstoku jedynym przykładem takiej świątyni w Polsce.
Przebogate wnętrze zachwyca, skłania do refleksji, zachęca do poznania historii tej niezwykłej świątyni.Gościem był tu Jan Paweł II jeszcze przed objęciem stolicy Piotrowej.
Organy o pięknym dżwięku.
Pomnik upamiętniający cmentarz żydowski
Dom Pogranicza Kultur .Mieściła się tu stara poczta.
Znajduje się tu wystawa historii miasteczka i jego mieszkańców.Niektóre eksponaty wystawy Ośrodka Pogranicze.
Ludzie tych wyznań mieszkali tu nie wadząc sobie wzajemnie, w zgodzie i szacunku do swoich religii.
Malutkie miasteczko z bogatą historią. Przemierzając te tereny warto zajrzeć, poznać tę historię, miejsca zapomniane i te nowe. Tak mało wiemy o tym odchodzącym już świecie a przecież to nasze korzenie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz