Biegun zimna Suwałki? Nie do końca prawda. Biegun zimna to miejsce na półkuli północnej lub południowej w którym zanotowano najniższą na tej półkuli temperaturę powietrza. Za polski biegun zimna uważa się suwalszczyznę a dokładnie Wiżajny, wieś położoną ok 30 km. od Suwałk. Tu zima zaczyna się najwcześnej i najpóżniej kończy. Wiżajny słyną nie tylko z zimna ale także z produkcji serów podpuszczkowych. Sery mają wielu amatorów i tytuł produktu regionalnego. Tak srogiej zimy nie było na suwalszczyżnie od wielu lat. W jeden z takich mrożnych i snieżnych dni odważyłam się na spacer po Suwałkach,żeby tę zimę udokumentować, bo kto wie, kiedy będzie taka następna.
Tak zasypane są alejki między blokami. Wejście do mego bloku oczywiście nie odśnieżone, nie posypane, bo zima zaskoczyła. Jak zwykle.Tuż za moim blokiem jest wielkie puste pole i kawałek lasu. Na całej połaci śnieg, jak w piosence A. Osieckiej. Gdyby nie było tak zimno- byłoby pięknie!
Zasypanego Parku Konstytucji 3 Maja pilnują dwaj Kameduli, patroni Suwałk- Romuald i Roch. Od nich zaczęła się historia Suwałk. Romuald był założycielem zakonu Kamedułów Bosych. Klasztor wraz z eremami najlepiej zwiedzać jest latem. Położony nad Wigrami, z bogatą historią i przepięknym kościołem jest jedną z perełek suwalszczyzny. Drugi patron Roch jest symbolem opiekuńczości, chroni tez przed zarazą, pewnie dzięki niemu zaraza w Suwałkach nie czyni spustoszenia. Obaj stoją u podnóża schodów kościoła Sw Aleksandra mając oko na otoczenie , bo wiadomo- pańskie oko konia tuczy.
Nie opodal daje baczenie sam Marszałek Ziuk.
Wdzięczni suwalczanie wystawili mu pomnik , Marszałek związany jest z Suwałkami poprzez swoją drugą żonę, suwalczankę A. Szczerbińską. Ilekroć patrzę na ten pomnik i myślę o naszych, pożal się Boże politykach przypomina mi się jakże trafna uwaga Piłsudskiego w odniesieniu do jego polityków-" Wam kury szczać prowadzać a nie w politykę się bawić" Okazuje się,że nic nie straciła na aktualności.
Park zasypany śniegiem, mróz skrzypi pod butami, cisza aż szeleści tym mrozem i śniegiem.
Data na zdjęciach jest myląca. Było tak zimno,ze nie odważyłam się zdjąć rękawic,zeby ustawić aktualną. W Suwałkach parków ci dostatek- kolejny to Marii Konopnickiej.
Znak rozpoznawczy pogodnych Suwałk- biały miś. Mnie w żadnym razie nie kojarzy się on z Suwałkami. Nie wiem jakie zasługi mogły położyc tu białe niedżwiedzie, na tyle ważne, żeby stać się logo miasta. Ale jak jest to niech juz sobie będzie.
Dekoracje jeszcze świąteczne, pewnie dotrwają do wielkanocy. Oby tylko wraz z nimi nie dotrwał snieg i mróz, co juz się tu, na tej polskiej Syberii zdarzało!
Sporządziłam ku pamięci potomnych to zimowe sprawozdanie i co koń wyskoczy lecę do ciepłego mieszkanka i swoich obwiesi.
I tak siedząc sobie w domowym ciepełku przeniosłam się dzięki Tobie daleko...daleko:)
OdpowiedzUsuńBuziaczki
Kochana Sówko, dzięki za dobre słowo! pozdrawiam serdecznie!
OdpowiedzUsuń