Obserwatorzy

wtorek, 9 kwietnia 2019

Miłośnikom kotów polecam

Kolejny prezent dla miłośników kotów  ma twardą oprawę, znakomitej jakości papier, piękne zdjęcia .Jest kompendium  wiedzy o zmysłach, zachowaniach , inteligencji tych niezwykłych i tajemniczych czworonogów autorstwa Sally Morgan w świetnym tłumaczeniu Jerzego Malinowskiego
Poradnik dzieli się na dwie części. pierwsza dotyczy kociej percepcji . W przystępny, pozbawiony naukowych, niezrozumiałych sformułowań autorka pisze o kocich zmysłach,  o budowie i działaniu narządów : wzroku, słuchu, węchu,smaku i dotyku. Dowiadujemy się jak zbudowane jest oko, jak tworzony jest obraz, czy na prawdę kot widzi lepiej w nocy, po co jest tzw. trzecia powieka.


Węch, słuch, wzrok , smak,dotyk. Te same zmysły posiada człowiek- ale  kocie są bardziej doskonałe, wrażliwsze ,. Koty słyszą dżwięki z większych  odległości i o częstotliwości szerszej niż u  człowieka, mają znakomity węch,lepsze widzenie obwodowe. A włosy czuciowe czyli wibrysy  pozwalają poprzez swoją skomplikowaną strukturę wyczuć zmiany  ciśnienia atmosferycznego, temperaturę,prądy powietrzne i nie tylko.
Aby poznać te wszystkie fascynujące  fakty najlepiej sięgnąć po "Co wie twój kot"  i osobiście zgłębić wszystkie tajniki kociej  percepcji.

"Ze wszystkich bożych stworzeń tylko jednego nie można zniewolić i wziąć na smycz. Tym stworzeniem jest kot". /Mark Twain/
Jak bardzo prawdziwe jest  to stwierdzenie możemy się przekonać czytając drugą część poradnika  " Inteligencja kota"
Każdy kto ma kota wie doskonale,że reguły i zasady wspólnego życia dyktuje kot. On decyduje kiedy chce jeść, kiedy przyjdzie na kolana, kiedy jest czas głasków i miziania.
Doskonale wie, kiedy  jest wizyta u weta i wtedy znika ,daje wyraznie do zrozumienia, kiedy nie ma ochoty na towarzystwo człowieka. Kot odczuwa całą gamę emocji :strach, odrazę,szczęście,pożądanie,smutek złość. Uwielbiają polowania, są niezwykle ciekawskie, bywają niespokojne, wokalizują,przeczuwają  kataklizmy, podobno nawet śmierć człowieka(słynny kot Oskar). O nastrojach kota, jego emocjach zawiadamia nas
 mowa ciała, szczególnie ogona.Trudno jest zasygnalizować wszystkie poruszane problemy, jest ich zbyt wiele.  Tę ksiązkę trzeba czytać dokładnie i wracać do niej wiele razy. Bardzo ją polecam nie tylko właścicielom futerek. To świetna lektura dla starszych dzieci,powinna być.  omawiana na godzinach wychowawczych.
Ja mogę się cieszyć tym poradnikiem dzięki wydawnictwu  ALMAPRESS i gorąco go  polecam!

2 komentarze:

  1. Oj moze z czasem nabędę tę jak i poprzednią książkę o czarnych kotach, poki co czlowiek stara sie ogarnac kuwetę ;D

    OdpowiedzUsuń